Oferta turystyczna

Gmina posiada walory, które mogą mieć wpływ na wzrost zainteresowania turystycznego tym regionem. Podstawą dla rozwoju turystyki w gminie jest obecność :

1. zabytkowych obiektów architektonicznych (m.in.: zespół dworski z parkiem z XIX wieku , drewniany kościół rzym.-kat. p.w. Św. Michała Archanioła z XVII wieku, cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia N.M.P. z XIX wieku, cmentarze wojenne  z I wojny światowej w Łosiu i Ropie);

2. zbiornika wodnego Klimkówka (zorganizowane kąpielisko, możliwość uprawiania sportów wodnych).

3. dziedzictwa historycznego związanego z:

-          łemkowskimi maziarzami (do II wojny światowej wieś Łosie słynna była z rzemiosła polegającego na produkcji i międzynarodowym handlu produktami ropopochodnymi, były to smary i mazie rozwożone charakterystycznymi wozami konnymi).

-          eksploatacją ropy naftowej i  rud żelaza oraz postacią  Seweryna Bonera (XVI wiek), istnieniem  studni kopanych i wiatraków wietrznych.

-          postacią Antoniego Hybla, przedwojennego artysty rzeźbiarza i wynalazcy.

Walory krajobrazowe i przyrodnicze, sposób zagospodarowania oraz dostępność komunikacyjna czynią obszar przydatnym do rozwoju turystyki.


Jezioro Klimkowskie

to sztuczny akwen wodny o szerokości do 400 metrów i długości 5 km oraz głębokość do 25 m, zajmuje około 300 ha powierzchni. Wysokość zapory wynosi 34 m, zaś jej rozpiętość 210m. Jezioro osadzone wśród malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego, doskonale współgra z otaczającymi je lasami. Linia brzegowa akwenu jest bardzo urozmaicona, poprzecinana wieloma jarami i ubogacona mnóstwem zatoczek.

Nad Klimkówką funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego, w sezonie turystycznym działa „Stanica wodna”, istnieje możliwość rozbicia namiotów lub wjazdu z przyczepami campingowymi. Na terenie Stanicy Wodnej funkcjonują służby ratowniczo-porządkowe: Gorlickie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Posterunek Policji Wodnej. Obok Stanicy wodnej organizowane są imprezy, w tym roku będą to regaty windsurfinowe „Puchar Klimkówki 2011”.

Od 2010 roku funkcjonuje Wiejski Dom Kultury i Turystyki, otwarty od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00 i w soboty od 10.30 do 15.00.

Znajduje się tutaj punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia rowerów górskich w lecie oraz nart biegowych i łyżew zimą, pracownia komputerowa z Internetem, świetlica z której turyści mogą skorzystać w dni niepogody.

Nad jeziorem funkcjonuje baza agroturystyczna (6 gospodarstw) oraz pensjonat (nad drogą dojazdową do stanicy) .

Kontakt: (0-18) 3530611, www.gok.ropa.iap.pl, gokropa@wp.pl

Stanica Wodna nad Klimkówką

- boisko do piłki plażowej (na wyposażeniu siatka, linie wyznaczające boisko oraz piłki),

- wypożyczalnia sprzętu pływającego (rowerki wodne dwu i cztero osobowe, kajaki, łodzie  trzy-osobowe,

- mała gastronomia znajdująca się na działce przyległej do terenu stanicy

- dobrze wyposażony budynek Stanicy Wędkarskiej Koła PZW „Pstrąg” w Gorlicach z miejscami noclegowymi dla osób indywidualnych lub niewielkich grup zorganizowanych (do 10 osób). Funkcjonuje oświetlenie całego terenu, ponadto na placu zainstalowane są dwie skrzynki energetyczne, umożliwiające rozprowadzenie prądu do przyczep campingowych.

Dojazd do Stanicy Wodnej: drugi zjazd asfaltowy nie licząc drogi dojazdowej do zapory,

(z daleka widoczne zabudowania z czerwonymi dachami).

Zbiornik wodny Klimkówka stwarza doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu ze względu na korzystne warunki wietrzne panujące tu praktycznie przez cały sezon oraz dla turystyki wędkarskiej – w zbiorniku zaliczanym do kategorii wód nizinnych występują znaczne ilości ryb, takich jak: z drapieżników – sandacz, szczupak, duży okoń, kleń, sporadycznie trafić też można troć jeziorową, sieję, a nawet suma, natomiast spośród gatunków tzw. "białej ryby” dominują: płoć, ukleja, leszcz, świnka, karaś.


Trakt maziarski

Stowarzyszenie Pogranicza posiada turystyczny wóz konny – zbudowany w oparciu o autentyczny wóz maziarski z Łosia, przystosowany do organizacji wycieczek. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego wóz stał się produktem turystycznym i przez kilka ostatnich lat jeździł po terenie Beskidu Niskiego wożąc zainteresowanych turystów nieodpłatnie. Aktualnie istnieje możliwość przejazdów wozem. Oferta przejazdów wozem maziarskim wraz z atrakcjami, które oferują na Trakcie Maziarskim podmioty współpracujące ze Stowarzyszeniem Pogranicza

 

Oferta na stronie Stowarzyszenia Pogranicza 



Zagroda Maziarska

Zagroda skansenowska prowadzona przez Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”.

W zagrodzie zgromadzono dwa wozy maziarskie, beczki, zalewajki, próbki mazi i ropy naftowej. Na ekspozycji zobaczyć można strój maziarza, dokumenty rodzin maziarskich.

Uzupełnieniem są zdjęcia rodzin maziarskich, wozów, na których podróżowali, sprzedając produkty naftowe. Ogrom obszaru, na którym działali, doskonale ilustrują mapy. Ekspozycja została naukowo opracowana i zaprojektowana przez Marię Brylak-Załuską, etnografa.

Zasygnalizowaną problematykę, pokazaną na szerszym tle etnograficznym, ilustrującym tradycyjną kulturę łemkowszczyzny zachodniej, przedstawia wystawa „Zagroda Maziarska w Łosiu”, na którą serdecznie zapraszamy.

Oferta na stronie Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”.