11. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce
Małopolska Organizacja Turystyczna serdecznie zaprasza na koncert finałowy 11. edycji Muzyki Zaklętej w Drewnie – festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce! Plenerowy koncert odbędzie się 27 sierpnia o godz. 16:00 przy cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu. Zaprezentuje się Ukraiński Chór Narodowy „Unison” z miasta Stryj.
Chór „Unison” został założony w 1991 roku przy Domu Ludowym w wiosce Bratkiwci. Za aktywną działalność koncertową i znaczny wpływ na ożywienie ukraińskiej sztuki chóralnej w 1993 roku otrzymał honorowy tytuł „Ludowy”. W zespole śpiewają głównie wykładowcy szkoły muzycznej w Bratkiwci oraz młodzież z miejscowości pod kierownictwem dyrygenta Jurija Junyka. Chór wielokrotnie uczestniczył w rozmaitych konkursach i festiwalach, ma na koncie liczne osiągnięcia.
Podczas koncertu przy cerkwi w Łosiu będzie można usłyszeć utwory muzyki liturgicznej, m.in.:
- Felice Anerio „Моtet”,
- Кyryło Stecenko „Błogosław, duszo moja, Pana”,
- Mychajło Strokin „Pod Twoją obronę”,
- Аndrij Hnatyszyn „Wierzę w Ciebie Panie”,
oraz świeckiej, m.in.:
- Аndrij Kusznirenko „Księżyc jasny”,
- Мykoła Коłessa „Оj w polu studzienka”,
- Anatolij Kos-Anatolski „Czyjeż to poletko”,
- Wiktor Matiuk „Rodzimy kraju”.
Wydarzenie na portalu facebook: www.facebook.com/events/275422356254428
Więcej informacji o Festiwalu: www.drewniana.malopolska.pl/?page=muzyka
Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” jest bezpłatny!
„Muzyka Zaklęta w Drewnie” już od jedenastu lat rozbrzmiewa na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W letnie niedziele w kolejnych „drewnianych” zakątkach Małopolski występują wybitnej klasy artyści, a także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia. Na Szlaku słychać klasyczne dźwięki fortepianu, klawesynu, folkowe brzmienia skrzypiec i basów, a nieraz także muzykę jazzową czy klezmerską. Zachwyt publiczności wzbudzają występy chórów, widowiska taneczne i misteria sceniczne. Ale tym, co na koncerty przyciąga fanów Festiwalu, jest nie tylko muzyka. To przede wszystkim wyjątkowa atmosfera drewnianych miasteczek, maleńkich cerkiewek i wiejskich kościółków. Świątynie, często mało znane, stanowią prawdziwe arcydzieła. Wystarczy wspomnieć, że aż 8 z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy do odkrywania uroków Małopolski, wypoczywania wśród malowniczych krajobrazów i poznawania bogatego dziedzictwa kulturowego regionu podczas koncertów „Muzyki Zaklętej w Drewnie”.