Projekty Fundacji "Szlachetne Zdrowie..."

      Fundacja "Szlachetne Zdrowie…" zakończyła realizację dwóch projektów dofinansowanych ze środków Województwa Małopolskiego, realizowanych na terenie Zespołu Dworsko - Parkowego we wsi Ropa.

        Pierwszy projekt nosi tytuł „Jarmark Świętego Michała – świętem wiejskim w zabudowaniach dworskich w Ropie”. Jego celem było podniesienie standardów ekspozycyjnych w zabudowaniach dworskich w Ropie, stworzenie warunków do działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej oraz szeroka popularyzacja tradycji i nowych możliwości odradzającego się zabytkowego dworu w Ropie. Projekt polegał na kompleksowej modernizacji 3 pomieszczeń dworskiej oficyny zachodniej w Ropie, przygotowaniu ekspozycji zbiorów obrazujących dawne życie na wsi oraz aranżacji ekspozycji. Ponadto w ramach zadania zrealizowano jednodniową imprezę kulturalną – Jarmark Świętego Michała, w trakcie której zaprezentowane zostało lokalne dziedzictwo kulturowe. Więcej informacji o przedsięwzięciu oraz galeria fotografii znajdują się na stronie Fundacji "Szlachetne Zdrowie…" .

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego 

w ramach Programu "Mecenat Małopolski"

     Drugi projekt nosił tytuł „Ogród wiejski przy zabytkowym dworze w Ropie – oferta turystyczna na bazie tradycyjnego życia w gospodarstwach rolnych” 

       Celem zadania było wykreowanie, w oparciu o naturalne zasoby i już istniejącą ofertę i infrastrukturę, nowego produktu turystyki: Ogrodu wiejskiego przy zabytkowym dworze w Ropie – oferty turystycznej przygotowanej na bazie tradycyjnego życia w gospodarstwach rolnych. Dzięki realizacji zadania nastąpiło znaczące podniesienie standardów ekspozycyjnych w zabudowaniach dworskich w Ropie, stworzono warunki do działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej, w szczególności tradycji lokalnej oraz wykorzystano możliwości odradzającego się zabytkowego dworu w Ropie. Projekt polegał na realizacji działań i prac modernizacyjnych - wykonaniu kamiennej podwaliny i dyliny pod wozownię, wykonaniu drogi do wozowni, wykonaniu placu pod ogród wiejski, remoncie i impregnowaniu drewna wozowni, aranżacji i realizacji nasadzeń w ogrodzie wiejskim. Ponadto przygotowano w ramach zadania materiały promocyjne dotyczące przygotowanego ogrodu wiejskiego. Dzięki realizacji zadania udało się stworzyć nowy produkt turystyczny, przedstawiający dawne życie na wsi, sposób gospodarowania w polu oraz życie na wsi. W efekcie nastąpił rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki lokalnej oraz powstały warunki do całorocznej działalności o charakterze turystycznym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Realizacja zadania wpłynęła na zwiększenie walorów całego obiektu dworskiego, dostosowanie go do aktualnych potrzeb i poprawienie jego funkcjonalności, ponadto stworzone zostało miejsce do realizacji praktycznej edukacji co umożliwia realizację w przyszłości wielu projektów edukacyjnych i kulturalnych, z uwzględnieniem lokalnych zwyczajów i tradycji. W ramach projektu przygotowana została ekspozycja oraz założono ogród wiejski.Więcej informacji o przedsięwzięciu oraz galeria fotografii znajdują się na stronie Fundacji "Szlachetne Zdrowie…" .

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego 
w ramach programu "Małopolska Gościnna"