Projekt „Razem się spotkajmy, lepiej się poznajmy” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.
W realizacji inicjatywy brały udział dzieci z czterech grup przedszkolnych, realizując wybrane przez siebie zadania oraz wychowawczynie i rodzice.
Zadania realizowane były we współpracy z Kołem Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie, seniorami z terenu naszej gminy oraz pracownikami skansenu w Szymbarku.
Założeniem inicjatywy było ukazanie dzieciom bogactwa tkwiącego w kulturze, zwyczajach, tradycjach, a celem - stworzenie dzieciom możliwości bezpośredniej obserwacji powstawania prac rękodzielniczych, aktywnego uczestnictwa w lekcjach folkloru, kształtowanie tożsamości kulturowej dziecka poprzez stwarzanie warunków do poznawania tradycji i sztuki ludowej własnego regionu oraz integracja międzypokoleniowa.
W ramach inicjatywy została zorganizowana wycieczka do skansenu w Szymbarku, spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich, które zorganizowały warsztaty kulinarne dla dzieci. Dzieci uczyły się także tańca ludowego „Krakowiaka”.
Podsumowaniem inicjatywy było spotkanie „Na ludową nutę” z panią Marią Kukuła, podczas którego dzieci przedstawiły tańce ludowe wyuczone podczas zajęć. W pokazie mody "na ludowo" , zaprezentowały stroje regionalne z różnych okresów - udostępnione przez Skansen w Szymbarku.
Pani Maria Kukuła 96 letnia mieszkanka Ropy, recytowała wiersze oraz śpiewała stare pieśni ludowe.
Oprawą spotkania był zorganizowany kącik regionalny z wystawą sprzętu używanego dawniej oraz wystawą prac, wykonanych przez dzieci na zajęciach warsztatowych podczas wizyty w skansenie. Były to pokolorowane szablony z osobami w strojach ludowych - szablony w postaci wypalanych na deseczkach konturów dzieci otrzymały od skansenu.